تاریخچه شرکت آما

ابتکار تولید الکترود جوشکاری در ایران پس از مطالعات و بررسی‌های به عمل آمده توسط سه نفر از متخصصین و پیشکسوتان صنعت کشور در اردیبهشت ماه 1338 شکل گرفت. بدین منظور پس از طی مراحل قانونی شرکت صنعتی آما در مهر ماه 1338 رسما تاسیس گردید.

تولید انبوه با ظرفیت سالانه 440 تن در فروردین ماه 1340 به وسیله ماشین آلات ساخت شرکت آغاز گردید.

نیاز داخلی به انواع الکترود در سالهای قبل از تاسیس شرکت از طریق واردات و منابع خارجی تامین می‌شد، به طوری که طبق آمار وزارت بازرگانی در سال 1337 حدود 1100 تن الکترود وارد کشور شده بود که 700 تن آن انحصارا برای صنایع نفت و مستقیما توسط شرکت نفت بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی انجام گرفته بود. با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای انواع الکترود، شرکت صنعتی آما پس از ساخت و تجهیز سه خط تولیدی جدید ظرفیت تولیدی خود را در سال 1342 به 2200 تن افزایش داد.

با عنایت به روند رو به رشد صنعتی شدن کشور در اوایل دهه 1340 و افزایش تقاضا برای انواع الکترودها صنعتی، شرکت آما به منظور پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف و به روز رساندن دانش فنی، در سال 1963 میلادی (1343 شمسی) قرارداد همکاری و تبادل دانش فنی و اطلاعات با شرکت OERLIKON  سوییس که یکی از بزرگترین شرکت‌های صاحب نام در این رشته صنعتی می‌باشد منعقد گردید و این همکاری به مدت 40 سال ادامه داشته لست.

در سال 1348 به منظور پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان داخلی، اولین واحد تولید سنگهای سایش و برش کشور با کمک دانش فنی شرکت   RASTAسوییس تاسیس گردید.

استفاده از دانش فنی و ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته در تولید الکترود و به کارگیری نیروهای متخصص و علاقه‌مند در این شرکت باعث ارتقا کیفیت محصولات تا حد استاندارهای شناخته شده بین‌المللی و جلب اعتماد مصرف‌کنند گان و افزایش شدید تقاضا گردید، لذا برای پاسخگویی به این نیاز با تلاش و برنامه‌ریزی مدیریت شرکت میزان تولید در سال 1356 به 24000 تن افزایش یافت.

با آغاز انقلاب اسلامی و تحولات پس از آن شرکت آما هماهنگ با سیاست‌های جدید صنعتی کشور نسبت به تولید و تامین نیازهای مصرف‌کنندگان بدون وقفه ادامه داد و علیرغم آغاز جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن و در نتیجه نقصان حجم تولید، این شرکت همچنان به عنوان یکی از مهمترین تامین کنندگان الکترود مورد نیاز صنایع کشور بوده است. با پایان یافتن جنگ تحمیلی و آغاز دوران جدید در بازسازی و سازندگی کشور، ‌مدیریت شرکت با توجه به تحولات به وجود آمده در تکنولوژی جوشکاری در کشورهای پیشرفته جهان، تصمیم به گسترش و توسعه این صنعت و رساندن آن به آخرین دستاوردهای موجود دنیا گرفت.

بدین منظور برنامه‌ریزی جهت اجرای طرح توسعه برای تولید محصولات جدید و رساندن ظرفیت تولیدی به سالیانه 45000 تن با تکیه بر تجربیات ارزشمند موجود در مجموعه آما و با تشویق و حمایت بی دریغ وزارت صنایع آغاز گردید.

به دلیل محدودیت فضای تولیدی در محل کارخانه قدیم، عملیات اجرایی پروژه جدید در سال 1376 در زمینی به مساحت 5000 متر مربع شامل سالنهای تولیدی، انبارها،‌آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های تعمیراتی و پشتیبانی و تاسیسات رفاهی آغاز گردید.

طراحی و اجرای پروژه و انتخاب ماشین‌آلات و خطوط تولیدی جدید این مجموعه عظیم با توجه به تجربیات 40 ساله شرکت و مطابق با طراحی‌های مدرن و پیشرفته در کشورهای صنعتی انجام گرفته است.

با آغاز فعالیت تولیدی در محل جدید توان تولیدی انواع محصولات جوشکاری به 45000 تن در سال افزایش یافت.این محصولات موارد زیر را شامل می‌شود:

1-      انواع الکترودهای جوشکاری با قوس الکتریکی

2-      انواع سیم جوشهای مخصوص جوشکاری با گاز محافظ

3-      انواع سیم جوشهای مخصوص جوشکاری زیرپودری

4-      انواع سیم جوشهای توپودری

5-      انواع پودرهای جوشکاری زیرپودری

هدف اصلی مدیریت و مجموعه آما ارتقا مستمر کیفیت محصولات و جلب رضایت مشتریان و مصرف‌کنندگاه داخلی و خارجی و گسترش صادرات می‌باشد.

بدین منظور با تجهیز و سرمایه گذاری قابل توجه در امر تحقیقات و کنترل کیفیت و جذب متخصصین و اساتید دانشگاه‌ها، آموزش مستمر پرسنل، برقراری سیستم مدیریت کیفیت و اخذ گواهی‌های فنی از موسسات بین المللی DNV،BV،GL،LR و نیز ایجاد واحد تحقیقات بازار و خدمات پس از فروش، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، برقراری ارتباط و همکاری نزدیک با شرکت‌های صاحب نام در صنعت جوشکاری جهان، عضویت در انجمن‌ها و سازمان‌های معتبر بین المللی جوشکاری، برگزاری کنفرانس‌های تخصصی بین المللی و داخلی و برگزاری کلاسهای آموزشی و توجیهی برای کارخانجات صنعتی، سعی در رسیدن به اهداف فوق و کمک به صنایع کشور.

  در حال حاضر شرکت صنعتی آما بزرگترین واحد تولید‌ کننده مواد مصرفی جوشکاری در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه محسوب می‌گردد که محصولات آن با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای بین المللی عرضه می‌شود.

با توجه به نیاز صنایع کشور به آموزشهای تخصصی جوشکاری و همگام با شرکت‌های صاحب نام در جهان، مدیریت شرکت صنعتی آما بر آن شد تا محل قدیمی کارخانجات آما جهت آموزش و تربیت متخصصین جوشکاری با دریافت مجوزهای لازم از وزارت صنایع و معادن، وزارت علوم و تحقیقات فناوری (دانشگاه جامع علمی کاربردی)، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ایی و سازمان نظام مهندسی، مجموعه‌ایی تحت عنوان "مرکز فناوریهای جوشکاری آما" تاسیس نماید که از مهرماه 1387 با پذیرش دانشجو رسما فعالیت خود را آغاز نموده است. امید است این مجموعه بتواند با بهره‌گیری از اساتید و متخصصین مطرح جوشکاری و همکاری با دانشگاه‌ها و موسسات معتبر بین المللی باعث ارتقا هرچه بیشتر دانش جوشکاری در کشور شود.

تاریخچه الکترود آما
تاریخچه الکترود آما
کليه حقوق الکترودبازار متعلق به فروشگاه کليني مي باشد.
الکترودبازار-فروشگاه کلینی
منو
کليه حقوق الکترودبازار متعلق به فروشگاه کليني مي باشد.