اين نوع برس بدليل داشتن سيم هاي بهم بافته شده يک برس زبر و خشن به شمار مي آيد که مي توان براي مصارف خشن کاري مانند زدودن گل جوش کار ي، جرم گيري، رنگ برداري و يا خش کاري سطوح صاف قبل ازرنگ و... ازآن استفاده نمود. اين نوع برس ها بر روي دستگاه های فرز با سرعت بالا قابل نصب مي باشند.
فرچه سیمی
فرچه تخت افشان
برس های تخت جهت صنایع پرداخت کاری ، شست وشو ، پولیش کاری ، رنگ زدایی و زنگ زدایی مورد استفاده قرار می گیرد.
وایر سیمی افشان
این نوع برس ها به علت افشان بودن تارهای سیم جهت تمیزکاری ، پرداخت کاری ، پلیسه گیری قطعات و رسوب زدایی سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.
برس کاسه ای بافته طوقه دار
این برس ها به شکل طوقه دار تولید میگردد که به علت بافته شدن سیم ها به یکدیگر خشن بوده و داشتن طوقه باعث جلوگیری از باز شدن سیم ها می شود. این برس ها جهت جرم زدایی و زنگ زدایی عمقی و از بین بردن گل جوش و پاکسازی سطح مورد استفاده قرار می گیرد.
برس کاسه ای بافته بدون طوقه
این برس ها به شکل ساده و بدون طوقه تولید میگردد که به علت بافته شدن سیمها به یکدیگر خشن بوده و جهت جرم زدایی ، زنگ زدایی عمقی و از بین بردن گل جوش و پاکسازی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.
فرچه سیمی دستی
این نوع برس ها به صورت دستی و بدون استفاده از ماشین جهت  پاکسازی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.
فرچه سردریلی
برس های سر دریلی در اندازه های مختلف و با دنباله ای به قطر 6mmدر انواع فولادی ، استنلس استیل و برنج تهیه و تولید میگردد که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
فرچه سردریلی تخت
برس های سر دریلی در اندازه های مختلف و با دنباله ای به قطر 6mmدر انواع فولادی ، استنلس استیل ، برنج و پرلون تهیه و تولید میگردد که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
درباره برسهاي سيمي
قطر برس D

برسي که قطر بزرگتري داشته باشد کارايي و بازدهي بيشتري دارد. شايان ذکر است که برس هايي با قطر بيشتراز 175 ميليمتر نبايد بروي محورها و يا ماشين هاي دستي (سنگ فرز) نصب شوند.

ضخامت يا پهناي برس B

برس ها را مي توان از چند لايه روي هم مونتاژ نمود تا عرض يا ضخامت سطح آن ها بيشترشود و درنتيجه مي توان براي سطوح بزرگتر از آن استفاده کرد. درضمن برس هايي که عرض آنها بيشتر باشند به قدرت الکتروموتور بيشتري نياز دارند.

طول رشته L

طول رشته بستگي به نوع مصرف آن دارد. طول رشته کوتاه تر، برس را سخت تر و برنده تر مي سازد در حالي که طول رشته بلندتر نرمي و انعطاف پذيري بيشتري به برس مي دهد تا براي سطوح ناصاف و ناهموار مناسب تر شود.

تراکم و فشردگي رشته ها

به تعداد رشته هايي که در واحد سطح قرارداند، تراکم مي گويند. برس هايي که تراکم بالايي دارند براي برس زني سطوح صاف تر، مناسب ترند و برس هايي که تعداد رشته هاي آن ها کمتر مي باشند براي برس زني سطوح ناصاف از جمله پليسه گيري چرخدنده ها، شيارها، درزها، پيچ ها و قسمت هايي از قطعاتي که پستي و بلندي بيشتري نسبت به سطوح صاف دارند به کار مي روند، که در اين جا رشته سيم ها عمل شلاق زدن روي کار را نجام مي دهند.

سرعت و فشار تماس

حداکثرسرعت استانداردمشخص شده جدول براي برس هاي صنعتي، حداکثرسرعت بي خطر است. در بسياري از کارها سرعتي کمتر از آنچه مشخص شده کافي مي باشد. سرعت هاي پايين تر و فشار کمتربه قدرت الکتروموتور کمتري نياز دارند، لذا عمر برس طولاني تر خواهندبود. از فشار دادن بيش از حد قطعه کاربر روي سطح برس خودداري کنيد، اين کار ضمن کاهش کارايي برس مي تواند به برس صدمه وارد آورد. شايان توجه است که خاطرنشان کنيم کار اصلي برس را سر رشته سيم ها انجام مي دهد، لذا جايي که نياز به فشار بيشتر و سرعت کار بيشتري دارد برس قوي تر توصيه مي شود و اين کار با افزايش تعداد رشته ها و کاهش طول آن ها امکان پذير خواهد بود.

نکات ايمني

تمام برس هاي صنعتي مانند ديگر ابزارهاي برنده و گردان نياز به احتياط لازم براي حفظ سلامت فرد دارند لذا استفاده از عينک محافظ و در صورت نياز و در جايي که احتمال صدمه ديدن وجود دارد از ماسک صورت و سينه بند و لباس هاي محافظ بدن براي جلوگيري از آسيب ديدگي ضروري است.

مواد اولیه و آلیاژها

مفتول های بکار رفته در برس های سیمی صنعتی :
مفتول با آلیاژ فولاد کربنی (CS   )
مفتول با آلیاژ فولاد کربنی نسبت به مفتول های فولاد زنگ نزن قیمت مناسب تری دارند و همچنین مقاوم تر ، قدرت براده برداری و طول عمر بیشتری دارند .
برس با مفتول فولاد کربنی کاربردهای عمومی دارد ، از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :
خش گذاری ، زنگ زدایی ، رنگ برداری ، زدودن اشک جوشکاری ، تمیز کاری ، ترمیم محل جوشکاری ، براده برداری ، پرداخت کاری ، پلیسه گیری ،  پوست کندن گردو و ... ،
مفتول فولاد زنگ نزن (SS 304 & 316  )
مفتول های با فولاد زنگ نزن به لحاظ  مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی ، خورندگی و زنگ زدگی ، بر جای نگذاشتن براده های اکسید شده بر روی سطح بسیار مناسب می باشند .
نکته قابل توجه اینکه فولاد زنگ نزن با گرید 316 در برابر مواد شیمیایی و اسیدی مقاوم می باشد .
کاربرد برس مفتول با مفتول فولاد زنگ نزن به صورت وسیع می باشد ، از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  خش گذاری و تمیز کاری سطوح غیر فولادی ، آلومینیوم ، فولاد زنگ نزن و سطوح با آلیاژهای با مقاومت بالا مورد استفاده قرار می گیرد . و عموما مصرف کننده  این نوع برس ها صنایع غذایی ، پزشکی و دارویی می باشند .
برس تولید شده با مفتول فولاد زنگ نزن   به  میزان بسیار کمی خاصیت مغناطیسی دارد به همین دلیل ممکن است ذرات آهن موجود در محیطی که از آن استفاده می شود را جذب نماید ، بنابر این هنگامی که برس مورد استفاده قرار نمی گیرد بایستی در پوشش پلاستیکی یا بسته بندی خود قرارگیرد


سیم برنجی  ( B   )
مفتول های با آلیاژ برنج  در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می باشد . و همچنین به لحاظ ضد جرقه بودن در  محیط هایی که احتمال نشتی گاز وجود دارد استفاده می گردد .
برس هایی که با این نوع مفتول تولید می شوند جهت تمیز کاری ، ترمیم و پرداخت کاری سطوح برنجی ، مس ، چوب ، سنگ ، لاستیک و ... مورد استفاده قرار می گیرد .
انواع برسهاي سيمي ( فرچه سيمي )
برس سيمي تخت بافته
برس سيمي تخت افشان
برس سيمي کاسه اي افشان
برس سيمي کاسه اي بافته طوقه دار
برس سيمي کاسه اي بافته بدون طوقه
برس سيمي دستي
برس سيمي سردريلي کاسه اي و قلمي
برس سيمي سردريلي تخت
کليه حقوق الکترودبازار متعلق به فروشگاه کليني مي باشد.
الکترودبازار-فروشگاه کلینی
منو
به کانال ما در تلگرام بپیوندید

telegram.me/electrodebazar
تماس با ما:
تلفن :       66314029
تلفکس :       66314091
همراه :       09121971037